Jak najít práci po internetu

Zákoník práce

Zákoník práce prošel začátkem roku 2014 velmi výraznou proměnou, která se dotkla jak zaměstnavatelů, tak i samotných zaměstnanců. Pro některé přinesla novela výhody, pro některé zase naopak nevýhody. Novela se navíc dotkla i takových zákonů, které do současné doby ani neexistovaly.

Příkladem je příslib zaměstnání, což je nově vzniklý zákon, který se prolíná nejen do zákoníku práce, ale i do nového občanského zákoníku. Jde o uzavření dohody mezi zaměstnavatelem a budoucím zaměstnancem s tím, že se dohoda vztahuje na přijetí do zaměstnání a to nejpozději do jednoho roku od uzavření smlouvy.

Dohodu lze uzavřít dokonce i ústně, pokud jedna nebo druhá strana podmínek, ke kterým se zavázala, nedostojí, lze se v tomto případě obrátit na patřičný soud.

Ačkoli to tak možná na první pohled nevypadá, novela občanského zákoníku a zákoníku práce spolu velmi široce souvisí. Jasně je totiž napsáno, že zákoník práce se zaměřuje ve svém znění na zákony spojené s povinnostmi zaměstnavatele a zaměstnance, jejich právy a na pracovní poměr. Pokud ale zákoník práce některou problematiku neobsahuje, řeší ji občanský zákoník. Celkově se změny v zákoníku práce dotkly zejména výše odstupného, proplacení přesčasů, stanovenou zkušební dobu, výpovědní důvody nebo konkurenční doložku či pracovní poměr na dobu určitou.

Novela zákoníku práce vymezuje následující: 

  • pracovní poměr a živnosti 
  • práce vykonávané mimo pracovní poměr 
  • odpovědnost za škodu vzniklou v pracovní době 
  • druhem a vznikem pracovních poměrů 
  • změny v pracovních poměrech 
  • vymezuje subjekty pracovního práva 
  • ukončení pracovních poměrů 

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Úřady a zákony a označen , , , . Záložka je zde.

Comments are closed.